V júni prebehlo stretnutie európskej komunity nadšencov pre Domain-Driven Design s názvom „DDDx – DDD eXchange 2021“.
Po dlhšej odmlke nadväzujeme na tradíciu stretnutí architektov, programátorov a analytikov k téme Domain-Driven Design. Tentokrát sa zameriame viac na časti mimo taktického dizajnu DDD.
Aj v období „social distancing“ Vám chceme priniesť zaujímavé témy a spíkrov z oblasti DDD. Najbližší meetup pripravujeme formou podcastu založenom na panelovej online diskusii. Hoci sa nestretneme, ani neuvidíme, veríme že sa budeme počuť. Hodinové stretnutie bude moderovať Zdeno Jašek.
Na začiatku nového roka sa zameriame na analytické uchopenie domény pomocou DDD. Pozrieme sa na statický popis domény vo forme class diagramov, ako aj dynamický popis domény pomocou BPMN. Podstatná bude orientácia na zákazníka, resp. doménového experta.
Po letnej pauze ponúkame ďalšiu zaujímavú tému: doménové udalosti a ich súvislosť so serverless architektúrou. Princípy DDD sme v minulých stretnutiach aplikovali hlavne v rámci architektúry microservices. Zdá sa, že architektúry sa menia, ale DDD ostáva. Tentokrát sa bližšie pozrieme na význam doménových udalostí a ich technologické využitie v serverless architektúre.
Na konferencii µCon London 2019 sa mnoho príspevkov týkalo vzájomného vzťahu medzi Domain-Driven Designom a microservices. Prednášajúci sa zamýšľali nad tým, akým spôsobom využiť DDD na definovanie microservices. Na najbližšom stretnutí DDD community prinesieme krátky prehľad toho, čo sa na konferencii µCon London 2019 objavilo. A k tomu pridáme aj vlastné skúsenosti s touto témou – ako sme sa s definíciou microservices popasovali my sami.
Stretnutie bude venované čisto dizajnérskym témam, konkrétne taktickému dizajnu DDD, ktorého súčasťou sú stavebné bloky. Stavebné bloky DDD je základ, na ktorých stavia dizajnér model domény. Vyskytujú sa v každom DDD modeli a majú svoje vlastnosti a zodpovednosti. O ich vhodnosti použitia spolu s praktickými príkladmi vám porozprávajú architekti z Pixelfederation a PosAmu.
Command Query Responsibility Segregation je architektonický vzor založený na myšlienke, že model na čítanie dát by mal byť oddelený od modelu na zápis dát. Veľmi často sa tento vzor využíva práve v súvislosti s Domain-Driven Designom a architektúrou Microservices. Posilňuje totiž kľúčové vlastnosti oboch prístupov. Ak architekt začne stavať architektúru pomocou DDD a Microservices, určite narazí na potrebu CQRS. A práve preto bude najbližšie stretnutie DDD Community venované CQRS. Príďte si vypočuť skúsenosti ľudí, ktorí CQRS už vo svojich projektoch použili.
Druhé stretnutie DDD community pokračuje v rozvoji dvoch základných tém: samotného Domain-Driven Designu a technologicky úzko súvisiacich mikroslužieb. Výhodou komunity je, že prednášajúci nepotrebujú predať nové fantastické nástroje alebo knižnice. Prichádzajú podeliť sa so svojimi skúsenosťami. Preto by bolo na škodu takúto šancu nevyužiť.
Na úvodnom stretnutí si zladíme spoločný pohľad na kvalitu dizajnu, na postupy a technológie. Dohodneme sa na spoločných témach, ktoré nás zaujímajú, a ktorým sa chceme venovať. Určite máš aj ty skúsenosti, o ktoré sa vieš podeliť. A ak nie, tak si zase môžeš vypočuť skúsenosti ostrieľanejších kolegov z fachu.